Jak uspokoić psa w sylwestra?

Jak uspokoić psa w sylwestra?

Jak uspokoić psa w sylwestra?

Sylwester już tuż, tuż. A wraz z nim powracający co roku około sylwestrowy problem – jak uspokoić psa przerażonego hukiem wybuchających petard? Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, pozwalających ograniczyć psi nerwowy nastrój. Jednak często ich zastosowanie wcale nie jest konieczne – istnieją metody, pozwalające oswoić psa z płoszącym go dźwiękiem, dzięki czemu raz na zawsze pozbędziemy się problemu, zamiast doraźnie zagłuszać stres uspokajającą tabletką. Co więc zrobić, aby pies w sylwestra nie niepokoił się nadto hałasem petard, a nawet bawił się równie dobrze, co jego dwunogi przyjaciel?

Coroczny psi stres około noworoczny

Sylwester to czas spotkań ze znajomymi i szampańskiej zabawy, z kolei, pies w sylwestra jest kłębkiem nerwów, zestresowany, wielokrotnie schowany gdzieś w domowym kącie. Teoretycznie – przysłowiowe „strzelanie petard” jest legalne tylko w noc sylwestrową. Jednak chyba wszyscy, szczególnie opiekunowie czworonogów, dobitnie zdają sobie sprawę, że w praktyce odgłosy wybuchów są słyszalne z coraz większym natężeniem już od początku grudnia, a sylwestrowe „echo” pozostaje z nami nawet do pierwszych tygodni stycznia.

W tym okresie pies narażony jest na stres spowodowany byciem w stałym trybie „stand by”, ta psia całodobowa gotowość spowodowana jest częstymi odgłosami wybuchów słyszanymi o różnej porze, co z kolei wpływa na ograniczenie snu i wzmożoną aktywność. Pies w tej sytuacji jest zdezorientowany, zmęczony stałym obcowaniem z potencjalnym zagrożeniem. Psi słuch jest dużo bardziej wyczulony od ludzkiego, ponadto pies dodatkowo się stresuje, kiedy nie jest w stanie zlokalizować źródła huku. Problem ten nie występuje wyłącznie w okresie około noworocznym, podobnego stresu przysparzają psu odgłosy piorunów w trakcie letnich i wiosennych burz. Co więc zrobić, aby sylwester z psem nie kojarzył nam się z ciągłym stresem czworonoga, oraz koniecznością jego uspokajania?

Przyzwyczaj psa do odgłosu petard i grzmotów

Jakkolwiek absurdalnie by to nie zabrzmiało – przyzwyczajenie psa do irytującego go hałasu jest doskonałą metodą oswojenia go z niepokojącym dźwiękiem. W jaki sposób możemy to zrobić? Z pomocą przychodzi nam internet. Znajdziemy w nim filmiki lub nagrania z odgłosami burzy i fajerwerków. Niepokojące naszego czworonogiego przyjaciela odgłosy, odtwórz z komputera przy wykorzystaniu głośnika, w miarę możliwości dobrze jeśli źródłem dźwięku będzie zewnętrzny zestaw nagłośnienia lub chociaż głośnik bluetooth, a nie wbudowane w laptopa głośniczki. Dźwięk nie musi być głośny, jednak wyraźnie słyszalny. W trakcie takiej kilkunastominutowej sesji możemy na przykład bawić się z psem, obdarowując go przysmakiem. Sprawmy mu po prostu w tym czasie przyjemność – ten sposób odgłosy wybuchów przestaną się psu kojarzyć negatywnie. Jak długo trwa proces oswajania z dźwiękiem? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ psy różnią się od siebie pod względem usposobienia, jednak przy regularnych, codziennych kilkunastominutowych sesjach, efekt może być zauważalny już po tygodniu!

Kamizelka przeciwlękowa dla psa

Kamizelka przeciwlękowa inaczej zwana antystresową, to pozycja, którą znajdziemy w ofercie większości dobrych sklepów z artykułami dla zwierząt. Ten niepozorny element psiej garderoby, faktycznie spełnia swoją funkcję – działa w myśl teorii, że ucisk wywierany na określone punkty na ciele psa, ma działanie wyciszające i antystresowe. Działanie to jest podobne do przytulania i kołysania niemowlęciem. Nacisk wywierany przez kamizelki antystresowe, związany jest z metodą Tellington Ttouch© opracowaną w latach 70 XX przez Linde Tellington-Jones i opisującą sposoby uciskania, masowania oraz ćwiczenia ruchowego z czworonogiem. To system działań pozwalających psu w pełni zrelaksować się i nabrać odporności na stres. Ponadto, w przeciwieństwie do rozwiązań farmakologicznych, kamizelka uspokajająca nie wpływa na stan świadomości psa, co z kolei pozwala mu oswoić się niepokojącymi go hukami przy jednoczesnym poczuciu komfortu i spokoju, możliwe, że w przyszłości dużo łatwiej poradzi sobie z trapiącym go dźwiękiem również bez wspomnianej kamizelki.

Jak uspokoić psa w sylwestra, kiedy kamizelki przeciwlękowej nie mamy pod ręką? Możemy skorzystać z jednego z pomysłów wymienionych poniżej, lub zrobić taką kamizelkę samemu. Do jej wykonania potrzebny jest nam bandaż elastyczny, lub pas lekkiej tkaniny. Kamizelkę możemy wykonać w kilku prostych krokach:

  • Środek bandaża przyłóż pod pyszczkiem, na przedpiersiu psa.
  • Bandaż skrzyżuj na łopatkach, nie pozostawiając luzu, lecz też nie dociskając za mocno, tak by pies mógł swobodnie oddychać.
  • Ponownie skrzyżuj bandaż, tym razem pod klatką piersiową.
  • Bandaż zawiąż na tylnej części pleców, na odcinku lędźwiowym, przed nasadą ogona. Ponownie pamiętaj, aby wiązanie nie było zbyt ciasne.

Jeśli pies buntuje się przed noszeniem kamizelki, lepiej znaleźć inną metodę niż przysparzać mu dodatkowego stresu spowodowanego przymusowym odzieniem. Warto przed nocą sylwestrową odbyć z psem kilka sesji w kamizelce – pozwolić mu się z nią oswoić, niech nasz przyjaciel pochodzi sobie w niej po domu, wyjdzie na spacer, po prostu niech funkcjonuje tak, jak na co dzień.

Feromony uspokajające dla psa

Na rynku dostępne są produkty uspokajające dla psów, które działają na bazie feromonów. W składzie większości z nich, znajdziemy feromony wydzielane przez psie mamy, w trakcie karmienia piersią. Dlatego preparaty z feromonami dla psów, przynoszą zamierzony efekt szczególnie w przypadku szczeniąt i psów młodych. W wypadku psów dorosłych działanie niekoniecznie musi przynieść zamierzone rezultaty – co więcej, w wypadku niektórych, niestety nie przynosi go wcale. Psy w sylwestra doświadczają ogromnego stresu wywołanego dezorientacją i dźwiękami nieznajomego pochodzenia – nie pozwól na to, aby przez brak wcześniejszego testu, pies był niepokojony wybuchami. Jeśli już zdecydujesz się zastosować podłączany do kontaktu dyfuzor, spray z feromonami czy obrożę antystresową, koniecznie sprawdź wcześniej, jak na Twojego pupila działa dany produkt.

Szczeniak w trakcie nocy sylwestrowej

Jeśli zastanawiasz się w jak uspokoić szczeniaka w sylwestra – lepiej skorzystaj z któregoś z powyższych pomysłów, farmakologia to rozwiązanie ostateczne dedykowane psom dorosłym, choć również w ich wypadku nie rozwiązuje sedna problemu. Przysłowiowe sypnięcie dropsa czworonogiemu Dropsowi w noc sylwestrową, jest jedynie doraźnym rozwiązaniem. W dodatku część leków uspokajających działa w taki sposób, że zwiotcza ciało psa, natomiast nie uspokaja jego psychiki, co może na dłuższą metę mieć dużo gorszy wpływ na jego zszarganą nerwami psychikę. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem są preparaty uspokajające z feromonami dla psa, takie jak wspomniany już dyfuzor z feromonami czy spray antystresowy. Najlepiej jednak jest poświęcić czas na przepracowanie problemu z naszym czworonogim przyjacielem. Pies w sylwestra może bawić się równie dobrze, co jego opiekun. Jeśli raz przyzwyczaimy naszego przyjaciela do odgłosu wybuchów, problem zniknie na zawsze, a nie do następnej burzy czy nocy sylwestrowej.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *